Ön Düzen

by admin

Ön düzen sistemi nedir?

Ön düzen sistemi; rot, rot başı, sonsuz dişlisi, amortisör gibi aracın yürüyen aksam parçalarından oluşur. Sürücünün direksiyon hareketleri ile ilettiği komut, sonsuz dişlisi aracılığı ile tekerleklere iletildiğinden, ön düzen sisteminin sorunsuz çalışması sürüş güvenliği açısından çok önemlidir. Sorunsuz çalışan ön düzen sistemi, aracın yol tutuşunu arttırır ve lastiklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Aynı zamanda ön düzen sistemi yoldan kaynaklanan bazı kusurları da absorbe ederek, sürüş konforunun da artmasını sağlar.

Neden ön düzen ayarı yaptırmak gerekir?

Düzgün yapılmış ön düzen ayarının çevresel ve ekonomik pek çok avantajı bulunuyor. Ön düzen ayarı, aracınızın daha düşük yuvarlanma direncine kavuşmasını sağlar. Aracınızın mekanik aksamları korunur ve lastikleriniz daha uzun ömürlü kullanılmış olur. Tüm bunların aynı zamanda çevresel olarak da olumlu etkileri vardır; lastiklerde düşük yuvarlanma direnci sayesinde daha az yakıt tüketimi ve daha az CO2 emisyonu oluşması sağlanır. 
 

Ön düzen ayarı nasıl yapılır?

Teknisyenlerimiz, servise gelen tüm araçların ön düzen ayarını kontrol ederler ve gerekli görürlerse aracınıza ön düzen ayarı yapılmasını önerirler. Ön düzen ayarları için öncelikle aracın rot ayarının düzgün çalıştığına emin olmak gerekir. Rot kollarının kontrollerinin ardından açısal bir bozukluk tespit edilirse, aracınızın ön düzen ayarının yapılmasına ihtiyaç doğar. Salıncak, rot kolları gibi parçaların değiştirilmesi gerekebilir. 

Ön düzen ayarı neden bozulur?

Ön düzen ayarı özellikle aracın ön cephesinden yapılan kazalar sonucunda meydana gelebilir. Bununla birlikte sert arazi koşullarında aracın maruz kaldığı derin çukurlar, darbeler aracın ön düzen ayarının hasara uğratabilir ya da bozabilir.
 

Ön düzen ayarının bozulduğu nasıl anlaşılır?

Aracınızın ön düzen ayarının bozulmasının pek çok belirtisi vardır: Lastikleriniz daha hızlı ve düzensiz bir şekilde aşınır. Aracınızın yol tutuşu azalır. Gözle görülür bir sebep olmaksızın aracınız sağ veya sol tarafa doğru çekmeye başlar. Direksiyonuz artık düz değildir. Direksiyon parçaları hızlı bir şekilde yıpranır. 
 

Ön düzen ayarı ne zaman yapılır?

Farklı zemin koşulları ve aracın kullanım sıklığına göre değişmekle birlikte, ortalama bir şehir içi kullanılan araç için her 5.000 km’den sonrası için ön düzen ayarı yapılması tavsiye edilir.