Polen Filtresi

by admin

Filtre nedir?

Kağıt, pamuk ya da sünger bazlı olabilen araç filtreleri, çeşitlerine göre ömrü, hava geçirgenliği ve kapasiteleri değişir. Motora kaliteli hava girişinin desteklendiği ölçüde aracınızın performansı güçlenir.

 

Polen filtresi nedir?

Özellikle kendini ilkbaharda gösteren polenlere karşı allerjik reaksiyonları araçlarda önlemek adına polen filtresi büyük önem taşır. Ayrıca toz ve yanmamış yakıt parçacıklarının da içeri girmesi engellenmiş olur.

Polen filtresi bakımı hakkında uzmanlarımızın tavsiyelerine güvenin. Euromaster servis noktalarımızda aracınızın polen filtresi kontrol ettirebilir ve gerekirse yenisiyle değiştirebilirsiniz. İki çeşit polen filtresi bulunmaktadır:


Düz polen filtresi

1 mikrondan daha düşük olan parçacıkları hapseden filtrelerdir. Akciğerlere ulaşabilen, astım ve alerjileri tetiklemeye neden olabilen bakteriler, polenler ve egzoz gazı dumanlarını filtreleyebilir.


Aktif karbonlu polen filtresi

Sadece parçacıkları değil aynı zamanda kokuları da hapseder. Aktif karbonlu polen filtresi, zararlı gazların yoğunlaşmasını azaltır.


Filtrenin değişimi

Ömrünü tamamlamış bir filtre, havalandırma parçalarının bozulmasına, sürücü ve yolcuların aşağıda belirtilen memnuniyetsizlikleri yaşamasına neden olur. Bunlardan bazıları:

  • Yolcu bölümü havasının kirlenmesi,
  • Kötü kokular,
  • Bakteri ve mantar birikmesidir.

Polen filtrelerinin 15.000 kilometrede bir veya yılda en az bir kez değiştirilmesi tavsiye edilir. Sürüş koşullarının yoğunluğuna göre bu süre kısalabilir ya da uzayabilir.