Akü

by admin

Akü Nedir?

Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çeviren, bu enerjiyi depolayan ve ihtiyaç durumunda açığa çıkaran akım toplayıcıdır. Akü, aracınızda marş motorunu, doğru akım devrelerini, ateşleme ve ışık alıcılarını besler.
 

Akünün ömrü:

İyi kalitedeki bir akünün araçtaki ömrü yaklaşık 5 – 7 yıl arasında bir zaman dilimidir. Ancak aracın uzun süre kullanılmaması ya da sadece kısa yolculuklarda kullanılması gibi birçok etken akü ömrünü değiştirir. 
 

Akü bakımı:

Genelde uzun saatler çalıştırılmamış araçlar ve kış aylarında daha yüksek enerji harcayan araçlarda, enerji harcamasına bağlı olarak akü verimliliği düşebilir. Akü bakımı için eskimeye başlamasını beklemek yerine; yılda bir kez akü testi yaptırmanız yeterli olacaktır.


 

Aküde korozyon:

Akünün bitmesine neden olan unsurlardan biri de korozyondur (aşınma). Uzun süren sıcak havalar da akü performansı açısından bir uyarıcı niteliğindedir. Akü testi yaptırmadıysanız, sıcak hava koşullarına da özellikle dikkat etmeniz gerekir.
 

Akü değişimi ne sıklıkta yapılmalıdır?

Şehir içinde ve aktif araç kullanımında her 5 yılda bir akünüzü değiştirmenizi öneririz. Fakat yolculuk mesafeniz ve kullanma yoğunluğunuz bu süreyi değiştirebilir. Her yıl bir kez yapılan akü testiyle ihtiyacınız olan değişim zamanınızı tespit edebilirsiniz.